ACİL KREDİ BAŞVURUSU

Kredi Alamıyorum Diyorsanız Doğru Adrestesiniz...

Paylaş

Bankacılık sektörü o kadar geniş bir boyut aldı ki, bankalar kredi satabilmek için günden güne farklı kampanyalar geliştirmekte ve kredi veya kredi kartı pazarlamaya çalışmaktadır. Neredeyse her gün, her türlü reklam mecrasında düşük faizli banka kredisi, kredi kartı puanı vurgusu yapılmakta olduğunu görüyoruz. Peki, öncelikle düşük faizli ve doğru kredi nereden alınır sorusunun cevabı nedir?

Bunun için bankaların internet sitelerinden ön bilgi edinmek amacıyla faydalanılabilir veya bazı internet sitelerinde kredi karşılaştırma tabloları mevcut olup bunlardan da yararlanılabilir. Ancak birçok kişi yaptıkları araştırmalarda bu faiz oranlarının gerçek rakamlar olmadığına kanaat getirmişlerdir. Örneğin bankaların kendi internet sitelerinde %1.30 faizle kredi imkanı sunulurken, kişi banka şubesine gittiğinde bu faiz oranının %1.21’e kadar veya daha aşağı faiz oranına kadar düştüğü görülmektedir. Bunun için öncelikle kampanya yapan bankaların en yakın şubelerine gidip müşteri temsilcisiyle görüşmekte ve hatta pazarlık yapmakta fayda vardır.

Peki, her zaman düşük faizle kredi kullanmak mümkün müdür? Eğer banka kayıtlarına bakıldığında kişinin bankalarla olan geçmişinde ve ödemelerinde herhangi bir negatif değerlendirme yoksa gelir seviyesi kullanılacak olan krediyi geri ödeme noktasında herhangi bir sıkıntılı durum görülmemişse o kişi en düşük faizle kredi kullandırabilen bankayı rahatlıkla bulabilecektir. Ancak bu bahsi geçen konulardan birinde bir sıkıntı görülürse o kişiye kredi kullandırılmayabilir. Bu durumda kişi diğer bankalara başvurmak zorunda kalacak ve şartlarına uygun kredi kullandırabilen bir banka bulma yoluna gidecektir.

Bankanın taahhüt etmiş olduğu düşük faize karşın kredi cazip hale gelebilir ancak kredi toplam maliyetini de dikkate almak gerekir. Kullandırılan kredinin banka masrafı, sigorta prim kesintisi, BSMV, KKDF, konut ekspertiz ücreti vb. gibi kesintiler kredi maliyetini öyle yükseltir ki, diğer bankanın vermiş olduğu daha yüksek faizli kredi daha cazip hale gelebilmektedir. Kısaca lansmanı yapılan faiz oranı tek başına yeterli olmamaktadır.

Bankaların pazarlamak istedikleri krediler belirli bir hedef gözetilerek gündeme getirilmekte ve buna göre faiz oranı belirlenmektedir. Bu yüzden faiz oranları değişken olmakta, aynı bankanın farklı isimler altındaki kredi faizleri bile farklılık göstermektedir. Aynı bankadan kullanılacak olan ticari kredi ile bireysel veya taşıt kredisinin faiz oranları farklı olabilmektedir. Ayrıca bazı bankaların kredi geri ödeme hususunda neredeyse garanti gördükleri kamu sektörüne hitap edebilen cazip faiz oranları sundukları görülmektedir. Dolayısıyla kamuda çalışan kişilerin düşük faizli kredi bulma oranları yükselmektedir.

Düşük faizli kredi kullanmanın bir yolu da özel günler olarak bilinen resmi bayramlar, dini bayramlar, mevsim geçişleri, tatil sezonu yaklaşım günleri ve yeni yıl gibi günler yaklaştığında daha düşük kredi faiz oranları sunulmaktadır. Bu gibi kampanyalar değerlendirildiğinde kişinin menfaatine olan faiz oranlarını yakalaması daha kolaydır.

Genellikle Halkbank, Ziraat Bankası gibi devlet bankaları daha düşük faizli kredi kullandırmaktadır. Burada tek dezavantaj ise; evrak formalitesinin ve kredi kullandırma sürecinin çok hantal bir yapıya sahip olmasıdır. Özel banka şubeleri kendi inisiyatifinde kredi kullandırabilirken, devlet bankaları her daim bir üst müdürlükten onay almak durumunda kalabilmektedir. Kurum statüsüne yükselmiş olan bazı bankalarda da (örneğin İş bankası, Akbank vb.) bazen bu durumla karşılaşılmaktadır. Ancak daha alt statüdeki bankalar kredi kullandırma konusunda birbiriyle yarışmakta ve bu formaliteleri minimuma indirgemektedir.

En Düşük Faizli Kredi Kartları Hangileri?

Günümüzde gözümüzü çevirdiğimiz her yerde kredi kartı reklamı dönmektedir. Kredi kartlarını cazip gösterebilmek için kartın kazandırdığı puanlardan veya sahip olduğu bilinirlik sayesinde taksit gücünün olduğu anlatılmaktadır.

Gerçekten de kredi kartı günümüzde genellikle taksitli alışverişler için kullanılmakta, kişinin bir anlamda alım gücünü artırmaktadır. Bunun yanında nakit sıkıntısı çeken kişilerin her zaman yanlarında taşıdıkları bir güvence rolünü de üstlenmişlerdir. Her şey bu kadar toz pembe görünürken işin bir de diğer boyutu vardır ki, bu da kredi kartının faizidir. Kredi kartı normal kullanımlarda faiz işletmezken, son ödeme gününde ödeme yapılmaması ve nakit ihtiyaç doğrultusunda kullanılması gibi durumlarda faiz işletmektedirler. İşte bu noktada hangi kredi kartının faizi düşükse o kart için başvuru yapmakta veya kullanmakta fayda vardır.

Zaman zaman kredi kartı faizlerinin nakit çekim ücretlerinin ve nakit çekim faizlerinin düşük olduğu konusunda reklamlar yapılmakta, kampanyalar düzenlenmekte ve kredi kartının kullanımını teşvik etmektedirler. Kredi kartı faiz oranları her zaman kredi faiz oranlarından daha yüksektir. Bu gibi durumlarda kredi kullanmak mümkünse bu yola başvurulması daha doğru olacaktır.

Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken bir husus da; bankalar kredi kartını verirken belirli bir limit de koyarlar. Bu limit içerisinde nakit çekim limiti de bulunmaktadır. Zaman geçtikçe kredi kartının limiti de yükselmekte ve nakit çekim limiti de buna paralel olarak daha da hacim kazanmakta ve kişileri cezbetmektedir. Kişinin ihtiyacı varsa bunu elbette kullanmak isteyebilir. Ama ödeyeceği faiz oranını da düşük olması gerekmektedir. Bu durumda sahip olunan kredi kartları içerisinde en düşük faiz oranına sahip olan kredi kartını kullanmakta yarar vardır.

En Düşük Faizli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle ne kadar paraya ihtiyaç olduğunun doğru tespit edilmesi gerekir. Sahip olunan koşullar elverişli ise her zaman yüksek miktarlarda kredi kullanma olasılığı yüksektir. Kredi geri ödeme hususunda sıkıntılı anlar yaşanacaksa ihtiyaç doğrultusunda minimum miktarda kredi başvurusu yapmakta fayda vardır.

Kredi başvurusu yapmadan evvel öncelikle düşük faizli krediyi nasıl bulabilirim diye kişinin bir araştırma yapması gerekir. Bunun en basit şekli ise, çeşitli internet sitelerinde hizmet vermekte olan kuruluşlardan yararlanmak mümkündür. Bu internet sitelerinde bankaların sunmuş oldukları faiz paketleri ve seçenekler yer almaktadır. Burada bulunan paneller üzerine gerekli olan kişisel bilgiler girildikten sonra tüm bankaların bu bilgiler doğrultusunda vermiş oldukları sonuçlar değerlendirilir. Faiz oranının yanında yukarıda bahsedilen masraflar da dikkate alınarak kısa bir araştırma sonucunda bir ön bilgiye sahip olabiliriz.

Daha sonra cazip bulunan bankaların resmi internet sitelerine girilerek güncellenmiş olan faiz oranları daha önceki yapılan ön araştırmadaki faiz oranlarıyla karşılaştırılır. Bu aşamada diğer masrafların da yeniden bir gözden geçirilmesi yapılır. Bu araştırmanın da bize katacağı bilgiler sayesinde 2 veya 3 banka arasında seçim yapabilecek bir bilgi seviyesine gelmiş oluruz.

Bu bilgiler ışığında belirlemiş olduğumuz banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabiliriz. Bankaların istemiş olduğu evraklar daha önceden hazırlanmış olmalıdır. Bu evraklar ulaşılması veya hazırlanması kolay evraklardır. Örneğin çalışan kişi maaş bordrosunu veya gelir belgesini, nüfus cüzdan fotokopisini, çalıştığı kuruluş özel sektör ise işverenin imza sirküsü gibi evraklar önceden hazırlanmış olmalıdır. Şube ile görüşmede, kullanılacak kredi miktarına göre faiz oranı ve diğer masraflar görüşülür, çoğu durumda banka temsilcileri kendi inisiyatifleri ile bazı masrafları aşağı çekebilmekte ve başvurunun olumlu sonuçlanması için yol bile göstermektedirler. Daha sonra evraklar müşteri temsilcisine teslim edilir ve kredi başvurusunun sonuçlanması beklenir.

Başvurular önceden hazırlanmış olan evraklarla birden çok banka için yapılabilir. Başvurular genellikle 2 veya 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanan başvurular içerisinden sunulan faiz oranları ve masraflarla ilgili net bilgiler elimize ulaşmış olacaktır. Buna göre en düşük faizi ve masrafı bize sunan banka şubesine gidilerek krediyi kullanma zamanı gelmiş olur.

En Düşük Faizli Ev Kredisi Nasıl Çekilir?

Yılın her döneminde ev kredisi faiz oranlarının düşük olduğu lansmanları yapılmaktadır. Eğer bir ev almayı düşünüyorsak kredi başvurusu yapmadan önce bu lansmanları takip etmek lehimize sonuçlar doğurabilir.

Ev kredisi kullanmadan önce alınacak ev ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Bu aşamada yapılması gereken; ev üzerinde herhangi bir ipotek veya borç bilgisi var mıdır, iskan durumu nedir, yapı kullanımıyla ilgili sıkıntı var mıdır, kredi geri ödemesi bittiğinde alınacak olan bu ev toplam kredi maliyeti kadar prim yapabilir mi? gibi soruların net bir şekilde cevap bulması gereklidir. Eğer bu sorular net bir şekilde cevaplanmışsa, o ev için kredi başvurusu yapılabilir. Bunun yanında bazı inşaat firmaları yaptıkları toplu konutlar için kendi bünyelerinde düzenledikleri kredi sunumları da cazip görülebilmektedir.

Ev kredisi başvurusu yapılmadan önce ayrılacak olan bütçenin bir kısmının nakit olarak kişinin üzerinde bulunması gerekir. Çünkü ev kredileri yasal boyutta evin sahip olduğu değerin %75’i kadar verilmektedir. Geriye kalan kısım ya cepten nakit olarak karşılanır ya da destek bir krediyle tamamlanır. Bu da ödeme noktasında kişiyi zor duruma düşürebilmektedir.

Ev kredisi başvurusu yapılmadan önce yukarıda da değinildiği gibi öncelikle internette hizmet vermekte olan kıyaslama veya bilgi verme sitelerinden yararlanılarak bir ön bilgiyle başvurulacak olan banka şubeleri tespit edilir. Bazı durumlarda bankaların dönemsel olarak yaptıkları kampanyalar da bu araştırma içerisine dahil edilmelidir. Banka şubelerine gitmeden önce istenecek olan evraklar önceden araştırılır ve evraklarla birlikte banka şubesine başvuru yapılır. Başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan en önemlisi faiz oranının düşüklüğü nedir, dosya masrafı nedir, sigorta şartları nelerdir ve klozda neler geçmektedir, geri ödemede esneklikler veya seçenekler mevcut mudur gibi soruların yanında ev değerini tespit edecek olan ekspertiz hizmet bedeli nedir gibi soruların akla ve bütçeye uygun olarak karşılık bulması gerekir.

Özellikle bazı banka şubeleri faiz oranını düşük tutup bu masrafları yüksek tutarak ortalama bir rakam yakalama peşindedirler. Örneğin kimi banka faiz oranını %0.99 göstermekte ve diğer masrafları yüksek tutmakta, diğer banka ise faiz oranını %1.03 göstermekte ve diğer masrafları düşük tutmakta ve kredinin toplam maliyetine bakıldığında %1.03 faiz oranı ile kredi kullandıran banka daha cazip hale gelebilmektedir.

Bir diğer nokta da bankaların çalışmış oldukları eksperlerin aynı eve farklı bedeller tayin edebilmesidir. Kredi kullanımında buna da dikkat etmek gerekir. Eğer sahip olduğumuz bir nakit yok ise yüksek bedel tayin eden bir eksper ev kredisinin yüksek kullanmasına vesile olabilmekte ve nakit yerine kullanacağımız diğer kredilerden az oranda kullanmamızı sağlayacak, dolayısıyla daha düşük faiz oranına sahip olan ve kredisinden daha yüksek oranda faydalanma şansını bize tanıyacaktır.

En Düşük Faizli Destek Kredisi Nasıl Belirlenir?

Eğer herhangi bir işletme sahibi iseniz ve KOSEB gibi bir kuruluşa üye iseniz düşük faizli destek kredisi almak için yeterli durumdasınızdır. Bazı dönemlerde bunun gibi kuruluşlar kampanyalar düzenlerler veya Avrupa Birliği Projeleri gibi bazı projeler gündeme geldiğinde 2 yıl gibi geri ödemesiz, uzun vadeli düşük faizli krediler kullanılabilir. Kimi durumlarda bazı işletmelerin de bir araya gelerek iş-birliği, güç-birliği gibi başlıklar altında destek kredisi kullanabilme imkanları da vardır. Ar-Ge, ürün geliştirme gibi durumlarda bu kuruluşlardan yararlanılarak devlet destekli kredilerden yararlanılabilmektedir.

 

 

 

Para Arayanlara Para Veriyoruz

Ülkemizde yaşam çok pahalı gerek ailenin beklentisi...

Yorum Yap