ACİL KREDİ BAŞVURUSU

Kredi Alamıyorum Diyorsanız Doğru Adrestesiniz...

Paylaş

Sizin Yerinize Kredi Çeken Kişi ya da Özel Şirketler

Herkesin hayatının en az bir dönem kazancından daha fazla paraya ihtiyacı olmuştur. Bu ihtiyacını genellikle banka kanalıyla çözümlemeyi yeğleyen ihtiyaç sahipleri, tefeci kanalıyla da çözümleyebilmektedir. Burada amaç direk olarak banka ile iletişime geçmeden, bankanın katı kurallarındansa, tefecilerin ya da kredi kullandıran özel şirketlerin esnek kuralları ile daha rahat bir ortamda kredi kullanmak ihtiyacıdır.

Ancak işler bu kadar basit olmamaktadır. Sizin adınıza bankadan kredi kullanan kişi ya da kuruluşların yaptırımları bankalara göre daha sert olabilmektedir. Belki bankalardan daha düşük faiz oranlarını sunmaları cazip görünebilir ancak bizzat bankalara başvurmanın yalnızca sizi bağladığı su götürmez bir gerçektir. Kullanacağınız para miktarından yalnızca siz sorumlusunuzdur ve faizin ödeme zamanları dışında sizi düşündürecek başka bir mesele bulunmamaktadır.

Bazı kimselerin kredi borçlarını zamanında ödememesinden kaynaklı yasal olarak yeni bir kredi çekememe durumları olduğu bilinmektedir. Bu durumu fırsata çeviren ve ihtiyaç sahibi adına kredi kullanan şahıs ya da özel şirketler, bu şahısları dolandırma tehdidini de beraberinde getirmektedir. Bankalara oranla daha cazip faiz seçenekleri sunmaları, geri ödemedeki zaman kolaylıkları gibi avantajlar tek çare olarak gören ihtiyaç sahiplerinin seçeneği durumundadır.

Borç Para Alırken Evinizden, Malınızdan Olmayın!

İhtiyaç sahiplerine verilen paralar sonradan zor koşullarda geri alınabilmekte, insanların evleri, mallarına el koyulabilmektedir. Bu tür tehlikelerden korunmak için kredi aldığımız banka harici kişi ya da özel şirketlerin güvenirliği ile ilgili bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Referans ile görüşebileceğimiz gibi, ödeyebileceğimiz miktarları talep etmemiz de bir çözüm yolu olabilir. Kimse çaresiz kalmak istemez. Mutlaka parasal yönden sıkışık olduğu dönemler olacaktır. Bu dönemleri en optimum şekilde atlatmak öncelikle yasal yollardan olmalıdır. Eğer yasaklı bir geçmişimiz yoksa düşük faiz veren bankalardan dilediğimiz miktarda kredi çekebilir ve geri ödemesini de çalışarak ödeyebiliriz.

Acil Nakit İhtiyacı Herkesin Başına Gelebilir

Para ihtiyacı, hiç yoktan bir anda ortaya çıkabilir. Allah göstermesin, bir hastalık, yakın akrabanın vefatı ile ortaya çıkan yasal sorumluluklar, çocukların eğitimi ya da benzeri durumlar için kredi çekmek gerekebilmektedir. Bu gibi sürpriz durumlarla karşılaşmak istemiyorsak, kendimize bir kriz paketi oluşturmalı ve para ihtiyacı olmadan önce, bankada ya da yastık altında bir birikim yapmalıyız.

Acil durumlarda kullanmak için böyle bir birikimin ilaç gibi geldiği söylenebilir. Daha fazla ihtiyaç için kalan miktar göz önünde bulundurarak bir kredi kullanımına gidilebilir. Önemli olan, kredi kullandığımız kaynağın güvenilir ve geri dönüşünün yasal yollarla bizi koruyabilecek bir yapıda olmasıdır. Nereye ve hangi koşullara imza attığımız çok önemlidir. Para borcu yüzünden ruhsal sıkıntılara girip kendine ya da sevdiklerine ciddi zararlar verebilen insanlar bulunmaktadır. Bu durumlara gelmemek için para ihtiyacını önceden ya da zamanında hissedebilmeli ve ona göre tedbirimizi almalıyız.

Memur olarak devlet kurumlarında çalışıyor olabilirsiniz ya da özel bir şirkette kadrolu ya da sözleşmeli çalışıyor olabilirsiniz. Her kurum ya da kuruluşun kendine göre personeli ile başlangıçta anlaştığı çeşitli şartlar, hukuklar vardır. Hakkınızı nasıl arayacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bazı hallerde bir avukattan yardım da alabilirsiniz. Özellikle acil nakde sıkışıldığı durumlarda devlet memurları için bankalar her zaman opsiyonlu davranırlarken, özel şirket çalışanları için durum biraz daha komplikedir.

Öncelikle özel şirket çalışanının şirkette belli bir mevkide ve uzun süreli çalışıyor olması gerekmektedir. Sonrasında ihtiyaç duyduğu meblağı kredi karşılığı aldıktan sonra ödeyecek durumunun olması yani, temel ve zaruri ihtiyaçlarından arta kalan para ile ödeyecek durumda olması gerekmektedir. Bu şartları sağladığını düşünen her bireyin bankalardan kredi çekmeye engel bir durumu yoktur. Eskiden gelen bir kredi borcu yoksa ve kredilerini günü gününe yatırmışsa, bankalar kredi vermek için kendileri şahısın peşinden koşacaktır.

Geliri de iyi ise bankalar için potansiyel müşteri durumundadır. Şirketiniz olabilir ve şirket adına paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Sermaye artırımı ya da taşeronlara ödenecek bir borçtan ötürü acil nakit ihtiyacı doğmuş olabilir. Her bireyin başına gelebileceği gibi her şirketin de başına acil nakit ihtiyacından ötürü kredi alma zorunluluğu çıkabilir. Şirketlerin durumu şahıslardan biraz daha farklıdır.

Sonuçta bir işletme çalışmaktadır ve getirisi olduğu düşünülmektedir. Ticari kredi kullandırmayan banka yok gibidir. Hatta ticari müşterilerin portföyü şahıs portföylerinden bir tık daha ön plandadır bankalar için. Dolayısıyla şirket olarak ticari kredi kullanmak, şahıs olarak kullanmaktan daha kolaydır denilebilir. Eğer şirketin ayıplı bir durumu yoksa tabii.

Acil Nakit İhtiyacını Banka Haricinde Gidermek

Bazen sorunlar işin içinden çıkılmaz hale gelebilir. Acil para ihtiyacınız için bankalardan kredi çekemiyor olabilirsiniz. Bazı nedenlerden ötürü, mesela, önceki kredi ödeme geçmişinizin kusurlu olması gibi nedenler sizin yeni kredi çekmenizi engelleyebilir. Bu gibi durumlarda sizin yerinize bankalardan kredi kullanan şahıs ya da firmalar imdadınıza koşmaktadır.

Her koşul için sizinle anlaşabilme yeteneğine ve maddi gücüne sahip bu şahı ya da firmalar literatürde ‘tefeci’ olarak adlandırılmaktadır. Kısa tanımı size ihtiyaç duyduğunuz nakit parayı veren ve belli bir süre sonunda bu parayı belirlediği faiz oranları ile tarafınızdan talep eden bir nevi banka görevi gören özel teşebbüslerden oluşmaktadır. Bu gibi şahıs ya da firmalara güvenmek en önemli meseledir. Güven duygusu kolay kazanılmamaktadır. Size hizmet sunan firmaların referanslarını incelemeniz gerekmektedir. Bir yakınınızın dostunuzun ya da arkadaşınızın bu firmalarla irtibata geçip memnun kalması önemli bir kriterdir. Bu kriterleri takip ederek yolunuzu çizebilirsiniz.

Ödeyeceğiniz faiz oranları da önemlidir. Bankalardan daha az olması bir avantajdır. Ancak güvenirlik az olduğunda faiz oranının düşük olması yetmemektedir. Geri ödeme planının sizin şartlarınıza uygun olarak gerçekleşmesi önemlidir. Ödeyebileceğiniz miktarlarda kredi kullanmak her zaman için sizi, sevdiklerinizi ve malınızı korumak için yapılacak en doğru davranıştır. Kredi borcu yüzünden tefeciler ile zor durumlar yaşayan şahıs örnekleri bulunmaktadır. Bu gibi sıkıntılara girmemek için, çalışacağımız şahıs ya da firmanın referanslarını iyi incelemeli ve süzgeçten geçirmeliyiz.

Tefecilerden Önce Yapılabilecek Yasal Çözümlemeler

Evi, aileyi ve diğer sevdiklerinizi koruyabilmek adına nakit ihtiyacınızı size en az zararı dokunacak şekilde çözümlemelisiniz. Para işi hassas bir konudur ve ciddiyetle ele alınmazsa daha fazla kayıplara neden olabilir. Daha fazla para, daha fazla mal ve kazanılmış değerler gibi. Çalışmak da para kazanmak da biriktirmek de zordur. Ancak günümüz dünyasının bize dayattığı ihtiyaç listesi hiç te az değildir.

Her yeni gün teknoloji dünyasından, tekstil, mobilya, otomobil gibi lüks tüketim dünyasından yeni gelişmeler ve ürünlerle gözler boyanmakta, olmayan ihtiyaçlar yaratılmaktadır. Yeni aldığınız akıllı telefonun yeni sürümü siz telefonu aldıktan bir kaç ay sonra piyasaya sürülebilmektedir. Otomobilinizin yeni modelleri bir kaç sene içinde değişebilmektedir. Daha iyi, daha konforlu, daha avantajlı, daha rahat modeller her geçen gün kapımızı çalmakta ve nabız yoklamaktadır.

Enflasyon oranları ile de uğraşmak zordur. Eğer maaşımız enflasyon oranında artmıyorsa enflasyona karşı 1-0 mağlup devam ediyoruz demektir. Yani paramızın değeri her geçen gün artmamakta aksine azalma tehdidi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bize düşen en önemli görev, paramızın kıymeti varken biriktirmek ve zor günler için birikim yapmaktır. Eğer bunu yapamamışsak ve bir sebepten ötürü acil nakit paraya sıkışmışsak, yapılabilecek en doğru hareket, işi yasal olarak yürüten bankalarla irtibata geçmektir. Mutlaka bize uygun düşük faiz veren bir banka bulunur.

İyi araştırma yapmakta fayda vardır. Tabii bankalardan kredi çekmek, özellikle son yasalar gereğince hiç de kolay olmamaktadır. Bir kere prosedürler çok fazladır. Sahip olduğunuz tüm para kaynaklarını belgelemek zorundasınızdır. Çalışıyorsanız bordro, şirket sahibi iseniz vergi levhası ve ödenen vergi makbuzları, gelir tayini için gereken ne varsa hazırlamalısınız. Ancak önceden gelen bir kredi borcunuz varsa hangi banka olursa olsun bu önemli ayrıntıyı görebildiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu gibi prosedürlerle uğraşmak istemiyor ve şahıs ya da firmanıza kredi çıkmasında sorun çıkacağını düşünüyorsanız, son çare olarak sizin yerinize bankalardan kredi çekecek özel şirketlerden yardım isteyebilirsiniz.

Bu şirketler size kendi adlarında kredi çekerler ve siz geri ödemeyi bu şahıs ya da firmalara yaparsınız. Siz hangi banka bile olduğunu bilmeden paranız çekilmiş olur. Siz de ödemelerinizi kredi kullandığınız şahıs ya da firmaya yaparsınız. Belki ödeme zamanlarının bankalardan daha esnek olması size cazip gelmiş olabilir, ya da bankalara göre daha avantajlı faizlerle çalıştığını düşünebilirsiniz.

Her durumda dikkatli olmanız gerekmektedir. Sonuçta ister banka olsun ister tefeci olarak tabir edilen şahıs ya da firmalar olsun, sonuçta size borç para vermektedir ve parasının karşılığını da ön gördükleri zamanda talep edeceklerdir. Belki bankalardan daha esnek uygulamalarla. Ama sonuç olarak parasını faizi ile birlikte geri alır ve alamazsa yasal yollara başvurmadan kendi yöntemleri ile tahsil etme yolunu seçebilir. Bu durumlar sizin ve değer verdiğiniz varlıklar için sıkıntı yaratabilir. Bu sıkıntılı durumlara düşmemek için zamanında tedbir almalı ve kendi kriz planınızı oluşturmalısınız.

Tefecilerden Borç Alınmalı mı?

Yasal yollar uzun ancak güvenli seçenekleri içerisinde barındırmaktadır. Her ne olursa olsun para konularında öncelikle yasal yollar tercih edilmelidir. Yani bankaların sunduğu şahıs ya da ticari krediler. İhtiyaç durumunda bu krediler ihtiyaç sahibine sunularak belirli bir faiz ile birlikte belirlenen zamanda talep edilmektedir. Sorumlu davranışlarla bu krediler zamanında talep edilen şekli ile ödenebilmektedir.

Yeter ki, ödeyebilecek durumda olalım. Yüksek masraf gerektiren sağlık problemlerinde, düğün, nikah gibi özel gün kutlamalarında ya da vefat durumlarında acil para ihtiyacı doğabilmektedir. Bankalardan bu ihtiyacımızı karşılayamıyorsak çarelerin tükenmediğini, tefecilerin iş başında olduğu unutulmamalıdır. Çok zaruri durumlarda tefecilerden borç para alan şahıs ya da şirketler bulunmaktadır.

Kimisi borcunu ödeyerek sorunsuz bir alışveriş yaşarken kimisi, borç batağına daha da sürüklenip ellerindeki zor kazanılmış varlıklardan olabilmektedir. Bu gibi sıkıntılı durumlar herkesin başına gelebilir. Metanetli olup atlatmak için yeni çareler düşünmek gerekebilir. Hayatta her sürpriz durum için acil önlem paketi bulundurmakta fayda vardır. Bu paketlerden birisi tefecilerden borç nakit para alımı da olabilir.

Ancak özel ya da resmi bir kuruluşta çalışmamız bizim için avantajlı bir durumdur ve bankaların büyük ölçüde kapısı memur kesimine açıktır. Çünkü memur olarak çalışan kesim, devlet desteği ile güvenilir kaynaklardan para alıyor demektir ve devlet desteğinin olduğu birçok kurum ve kuruluş gibi devlet memurlarının da bankalardan kredi kullanmada öncelikle avantajı olduğu aşikardır.

Geri ödemesi belli olan ve resmi kanallarca maaşını alan memurların kredi çekmeleri özel şirket çalışanlarına göre daha kolaydır. Birçok şahıs, memur akrabaları üzerinden bankalardan kredi çekmektedir. İllegal olan bu yöntemin tefecilerle çalışmaktan daha iyi yanı, mevzu bahis olan kişi tanıdık biridir. Tanıdık ya da akraba olarak kendi bordrosunu kullanarak size kredi çekebilir. Siz de borcunuzu katı kuralları olan banka yerine eşiniz, dostunuza ödemiş olursunuz.

Tefecilerle Yaşanan Sıkıntılar

Acil nakit ihtiyacında tefecilerle kurulacak iş ilişkisi bankalara oranla avantajlı olabilir. Ancak riskleri çok büyüktür. Tefecilerin karanlık bir yüzü vardır. Siz paranızı öngörülen zamanda ödemediğiniz takdirde problemin çözümü tefeciler nezdinde sizin kazanımlarınızı hedef alabilmektedir. İşin tehdit boyutuna vardığı geçmişte yaşanan kötü tecrübelerde görülmektedir.

Bu gibi sıkıntılı durumlara maruz kalmamak için adımları sağlam atmalı ve tefecilerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Çok acil ihtiyaçlarda belki çözümsüzlükten mantıklı gibi gözüken tefecilerle iş yapma durumu uzun vadede can sıkıcı bir eylem olarak karşımıza çıkabilir. Ödeyebileceğimiz kadar parayı, yasal yollarla çekeceğimiz kredilerle çözmemiz en doğru yöntem olacaktır.

Tefeciler Yerine Kredi Çıkartan Firmalar

Bankalar ile tefeciler arasında cazip bulunabilecek yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin bankalar gibi disiplinli çalışan ancak sizin kredi geçmişinize göre karar vermeyen esnek yapılı kredi veren özel teşebbüslü firmalar. Bu firmaların varlığı sizi biraz olsun rahatlatabilir. Çünkü hem sizin istediğiniz nakit ihtiyacınızı istediğiniz kısa sürede karşılıyor, hem de geri ödemede sağladığı kolaylıklarla bankalara göre daha cazip oluyor.

Ayrıca güvenli yapısı da tefecilerden bir tık önde olmasını sağlıyor. Bu firmalardan kredi kullanırken içiniz rahat olsun. Sizi tefeciler gibi tehditkar zorlamalarla sıkıntıya sokmayacakları gibi, bankalar gibi kredi notunuzu düşürmeyeceklerdir. Tek yapmanız gereken belirlenen zamanlarda borcunuzu belirlenen faiz oranları ile geri ödemesini yapmaktır.

Kredi Veren Factoring Firmaları

Bankalardan sonra güvenle başvurabileceğiniz nakit para akışını sağlayan, sizi zor durumdan kurtaran özel factoring firmaları imdadınıza bir hızır gibi yetişmektedir. İhtiyaç duyduğunuz kredi miktarını karşılıklı görüşmelerle belirleyip alabilir, kullanabilir ve zamanı geldiğinde esnek ödeme planları sayesinde rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Tamamıyla resmi evraklar üzerinden yürütülen ve bir tefeci mantığından uzak bulunan bu firmaların varlığı sizi rahatlatacak, bankaların yoğun prosedür karmaşıklığından kurtulmuş olacaksınız.

Özel günlerin getirdiği kredi kullanma ihtiyacı insanları çok yanlış kişilerin ellerine düşürebilmektedir. İnsanların çaresizliğini acımasızca fırsat olarak düşünen tefeci tabir edilen illegal para satıcıları, insanların ellerindeki avuçlarındaki yıllarca emekle, telaşla, terle biriktirdikleri değerleri bir anda sömürebilirler. Bu gibi sıkıntılı durumlara düşmemek için ya bankalarla ya da banka gibi hareket eden özel factoring kuruluşlarla çalışmalıyız.

Borç para verirken tabii ki bankanın istediği belgeler istenecektir. Sonuçta kredi verecek bir firmadır ve kendini de korumaya almak istemesi olağan karşılanmalıdır. Ancak bankalar gibi katı bir bakış açısına sahip olamayan özel factoring kuruluşları, ihtiyaç duyulan hizmeti uygun şartlarda temin etmek için gerekli çalışmayı yapacaktır. Uzman kadrosu ile profesyonel bir bakış açısı ve özverili çalışmalarla istenilen kredi miktarı saptanarak ihtiyaç sahibine ulaştırılmaktadır.

Kredileri Hangi Koşullarla Çıkarırsınız?

Çeşitli kredi kullanma şekilleri vardır. Eviniz, işyeriniz yani para getirisi olan herhangi bir değere sahipseniz, bunu belgeleri ile kredi kullanacağınız banka ya da özel şirkete götürmelisiniz. Gerekirse eviniz için ipotek yapmanız istenebilir. Bu doğal bir ticari yaklaşımdır. Ayrıca sizden memur ya da çalışan herhangi bir kesimden kefil de istenebilir. Bu da doğal yaklaşımın bir sonucudur.

Her iki durumda da hazırlıklı olmak ve istenilen belgeleri temin etmek gerekmektedir. Bankaların şartları ve faiz oranları daha ağır ve çeşitlidir. Özel factoring firmaları bu şartları daha yumuşatarak ve size özel cazip yaklaşımlar üreterek sunarlar. Sizden istenen ipotek ya da kefil ile ilgili belgeleri eksiksiz götürmeli ve kredi kullanımı ile ilgili herhangi bir soru işaretine mahal vermemelisiniz.

Borç Para Verenler İle İlgili bilinmesi Gerekenler

Borç paranın kimler tarafından verildiği günümüzde tartışılan mevzulardandır. Kimileri bankaları tercih ederken kimileri özel factoring firmalarını tercih etmektedir. Tefeciler yolu ile de işini görmek isteyen insanlar da azımsanmayacak çoğunluktadır. Tefecilerin birçok hayatı para yüzünden söndürdüğü unutulmamalı, borç para veren şahıs ya da firmalara temkinli yaklaşmalıdır.

Sonuçta para canın yongasıdır ve borç aldığımız firmanın para ile ilgili özel şartları yerine getirip getirmemesi bizim için önemli olmalıdır. Bankaların istediği belgelerin çoğunu factoring firmaları da istemektedir. Kredi çekmeden önce bu belgeleri hazırda bulundurmak yerinde olacaktır. İhtiyaç duyulan kredi miktarı ne olursa olsun bunun net olarak konunun uzmanlarına aktarılması gerekmektedir.

Profesyonel ekiplerin hakkınızda yapacakları küçük bir araştırma ile kredi alıp alamayacağınızı değerlendirirler ve size müspet bir sonuçla dönerler. İster ipotek için evle ilgili bilgiler gerekli olsun, ister kefiliniz ya da kefilleriniz ile ilgili bilgiler olsun, zamanında hazırlamanız önemlidir ve gerekirse kullanacağınız kredi miktarına göre ikisi birden tarafınızdan istenebilmektedir. Her hâlükârda hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Borç Para Veren Herkese Güvenilmez

Sonuçta para meselesi hassas bir konudur ve herkesle, her firmayla, her borç veren mercii ile çözülemez. İşi ciddiyetle yapan banka gibi çalışan firmalar, bankalarla çeşitli nedenlerden ötürü çalışamayan şahıs ya da kuruluşların can simidi konumundadır. İhtiyaç duyulan para miktarını kullanarak insanları borç para vererek kandıran tefecilerin son umut olmadığı, son istasyon olduğu unutulmamalıdır.

Her sorunun kolay ve kanuni yoldan çözümü vardır ve bankalarla aynı çalışma prensibine sahip factoring firmaları, bu çözümü bankalara kıyasla daha kolay şekilde çözmeyi hedeflemektedir. Dişimizden tırnağımızdan artırarak bin bir emekle kurduğumuz evimiz, işimiz, kullandığımız otomobil ve yastık altı ziynet eşyaları tefecilerin eline oyuncak gibi geçip, emeklerin çok kısa bir sürede yok olması üzüntüyle izlenebilir. Factoring firmaları bu açıdan hem kendi değerlerini korurken, hem de müşterilerinin haklarını koruyarak iki tarafın da memnuniyetini sağlamaktadır.

Kredi Konusunda Yaşanacak Olumsuzluklar

Ola ki tefecilere para kaptırıldı ve bir şekilde zararın boyutu artmaya başladı. O zaman yapılacak en iyi iş, öncelikle polise gidip önlem aldırmak ve korumaya alınmaktır. Daha sonrasında daha fazla zarara uğramamak için güvenilir banka ya da factoring şirketleri ile irtibata geçilmelidir. Daha profesyonel ortamda yapılan kredi anlaşmaları müşterinin rahatlamasına ve geleceğe dair daha sağlam bakabilmesine olanak verecektir.

Sevdiklerinizi ve sahip olduğunuz değerleri zarara uğratmamak ve kaybetme tehlikesi ile karşılaşmamak için para ile ilgili adımları sağlam atmalı, şaibeli olarak gördüğünüz, duyduğunuz resmi belge sunamayan borç para vermeyi taahhüt eden şahıs ve firmalardan uzak durmalısınız. Bazı nedenlerden ötürü bankalardan kredi çekemiyor olabilirsiniz. Factoring firmaları size güvenilir ve az sorgulu hizmetin faydalarını sunuyor. İster özel gün, ister tatil, ister sermaye artırımı ister borç ödemesi için olsun. Her şekilde yardımcı olmaya hazır gerekli onaylara haiz bu firmalar ile tanışarak ihtiyaç duyulan kredi miktarı istenebilir ve en kısa sürede açık kapatacak nakit paraya ulaşılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

En sık karşılaşılan soru, şahıs olarak kredi çekme imkanı var mı? Evet, ister şahıs ister küçük veya orta ölçekli bir firma olun, kefil ya da ipotek karşılığında dilediğiniz miktarda kredi kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kredinin En Yeni Hali

Bu makaleden önce kredi alımında uyguladığınız b...

Yorum Yap