ACİL KREDİ BAŞVURUSU

Kredi Alamıyorum Diyorsanız Doğru Adrestesiniz...

Paylaş

Öğrencilik birçok anlamda ekonomik özgürlüğümüzü kazanana kadar bizi amaca ulaştıracak süreçte maddi destek anlamında zorluklar yaşayabildiğimiz bir dönemdir. Gerek öğrenim harçlarımız kitap defter masrafımız kurs dershane okul giderlerimiz ya da barınma giderlerimiz ciddi yükümlülükte olduğundan destek alma ihtiyacımızı zorunlu kılmaktadır.

Günümüzde ise en az iki öğrenci ile ortalama sağlanmış aileleri düşünecek olur isek her evde en az 2 öğrenci ve eğitim masrafı vardır diyebiliriz. Bu anlamda kredi ihtiyacı kaçınılmazdır. İşte bunun için en yakın destek alabileceğimiz ve ödeme durumumuza göre bize yardımcı olacak bankalardır. Şimdi bize çeşitli ihtiyaçlarımız doğrultusunda yardımcı olacak bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Öncelikle ihtiyaç kredisi nakit ihtiyacınızın bankalar tarafından karşılanmasıdır. Dolayısı ile eğitim söz konusu olduğunda en çok ihtiyaç duyulan barınma ya da harç kurs ya da okulla ilgili herhangi bir ihtiyaç durumu genel surette nakit para ile sağlanmaktadır. Nakit kredi desteği için birçok alternatif ile karşılaşmaktayız. Bankalar arasında çeşitli kampanyalar ödeme planı değişiklikleri olduğu gibi yani farklılıklar arz olsa da bu vadelendirme genelde 60 aya kadar yapılmaktadır.

İhtiyaç kredileri TL ya da döviz olduğu gibi sabit ya da değişken faizlide olur. Bankalar tarafından farklı dönemlerde yapılan kampanyalarda bu kredi türü özelleştirilerek isimlendirilebilir. Örneğin eğitim kredisi, sağlık kredisi, tatil kredisi, evlilik kredisi gibi. Bankaların öğrenciye ihtiyaç kredisi vermesi konusuna bakacak olursak tabii ki her banka öğrenciye eğitim kredisi vermeyebiliyor ya da meblağ az tutuluyor ve ödeme planı kısıtlılıklar içerebiliyor. İşte bu bankalardan bazıları. TC Ziraat Bankası; ders çalışmak sizden ihtiyacınızı karşılamak bizden sloganıyla çıkıyor karşımıza. Her türlü üniversite, okul, kurs, dershane masrafı için finansman sağlayarak hemen başvurunuz halinde 24 aya kadar vadelendirme seçeneğini sizlere sunuyor.

Ayrıntılarda ise, 24 aya kadar taksitli ya da kredili mevduat hesabı kullanımı olarak değerlendirilebiliyor. Eğitim kredisi öğrenciye, öğrencinin velisine, öğrencinin eğitimini üstlenen herhangi bir aile bireyine, sürekli gelir sağlayan bir mesleğe sahip ise öğrenciye verilebilmektedir. Şahsi ya da maddi teminat alınmaktadır ve kredi vadesi süresince banka tarafından hayat sigortası yapılmaktadır. Yapı Kredi Bankası; yurt içi ve yurt dışı tüm eğitim masraflarına 50 bin TL ye kadar 36 ay vadeli olarak ya dosya masrafsız yâda düşük faizli eğitim kredisi sağlamaktadır.

Detaylarına bakacak olursak gerekli olacak belgeler: Yurt içi eğitim için; öğrenci kayıt belgesi fotokopisi, banka hesabının bulunduğu eğitim ücretini gösteren fatura ve okuldan alınan ilgili belge yeterli olacaktır. Yurt dışı eğitim kredisi içinse; öğrenci kayıt belgesi fotokopisi, banka hesabının olduğu eğitim ücretini gösteren fatura ve okuldan edinilen ilgili belge ve eğer alınmış ise öğrenci vizesi gerekmektedir. İş Bankası; ilk ve orta dereceli özel okullardan yurt içi ve yurt dışı eğitim gören tüm öğrencilere destek verebiliyor. Ayrıntılara bakacak olursak; eğitim kredisi başvurusu için öğrenci kayıt belgesi ve eğitim ücretine dair bir fatura aynı zamanda bu fatura ibrazı yapan kişi hak sahibi sayılır, eğitim kredisi faiz oranı iş bankasında % 1,02 olarak sabitlenmiştir, vade sayısı 12 dir. 50 bin TL kredi tutarına kadar kredi tahsis ücreti 100 TL dir.

Akbank; eğitim kredisi için 18 yaşından büyük olmak,  risk ve istihbaratta olumsuzluk hali olmamak, kredinin taksitinin hane halkının aylık gelir ortalamasının % 50 sini geçmemesini içerir. Ayrıca kredi için hayat sigortası yaptırılır. Nüfus cüzdanı, ikametgah örneği, okulun banka hesap nosuna dair fatura, yurt dışı eğitimi ise ek olarak okula kabul belgesi, okulun banka hesabına dair fatura, alınmışsa öğrenci vizesi gerekmektedir.

Kredi tutarı banka tarafından 10 bin TL ye kadar olmak kaydı ile belirlenmiş 36 aya kadar vadelendirme sağlanmakta ve oran olarak  %  1,35 öngörülmektedir. Vakıfbank ise ihtiyaç kredisinde limiti 40 bin TL olarak seçeneklendirmiş 12 ay vadelendirme sunarak faiz oranını ise  % 1,10 dan belirlemiştir. Kefil ön şartı aranmamakla beraber yine de kefil isteme gibi bir durum söz konusu da olabilmektedir.

Öğrenciye Tüketici Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Tüketici kredisi tüketim amacı ile satın alınan mal ve hizmetlerin finansını temin etmek amacı ile verilen kredidir. Tüketim bir malın alınması bir şeye sahip olunma olarak bilinirken öğrenci için bu durum biraz farklılaşarak eğitime dair harcanan genelde barınma ve eğitim dönemindeki bazı ihtiyaçları karşılama adına kullanılabiliyor.

Bankalar bu bağlamda kapsam daraltmadan tüketici kredisi adı altında genel olarak kredi imkanı sağlıyor. Tüketici kredisi için INGBANK 7 bin TL yi 89 TL den başlayan taksitlerle ödetebiliyor. Finansbank; dosya masrafsız ve cazip faiz oranlı 3 ay taksit erteleme opsiyonlu 12 ila 60 ay vade seçenekli minimum 2 bin TL ye kadar ve kredi ödemesi boyunca hesap işletim ücreti alınmayan tüketici kredisini öğrenciler için verebilmektedir ancak kullanımı velilerine yaptırmaktadır.

Akbank ; % 1,35 den 36 aya kadar,  Anadolubank  %1,45 den 36 aya kadar, HSCB  % 1,49 dan 36 aya kadar, Tekstilbank  % 1,60 dan 36 aya kadar, Denizbank  %  1,14 12 ay için, %  1,19 24 ay için, % 1,22 olarak, Kuveyt Türk ise % 1,32 12 ay için, % 1,35 24 ay için, % 1,39 ise 36 ay için değerlerini belirlemiştir. Tüm bankalar genelinde tüketici kredisi için mutlak surette kefil istenme durumu olacağı gibi tüketici kredileri çoğunlukla velilere kullandırılmaktadır.

Öğrenciye Eğitim Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankaların birçoğu öğrencilerin okul dershane kurs ve benzeri okul ihtiyaçlarının farkında dolayısı ile bu noktada eğitim kredisi adında bir finansman ihtiyacını da öngörmektedir dolayısı ile çeşitli kampanyalar ve farklı ödeme koşulları ile eğitim kredisi imkanını öğrencilere sunabilmektedir.

Örneğin Garanti Bankası 3 bin TL için % 0,95 faiz oranı ile 9 ay, 10 bin TL için  % 1,31 faiz oranı ile 36 ay, 30 bin TL için % 1,29 faiz oranı ile 36 ay olarak belirlemiştir. Finansbank  % 1,49 ile 6 aydan 120 aya kadar, Yapı kredi bankası  % 1,29 6 aydan 120 aya kadar,  HSBC % 1,39 6 aydan 60 aya kadar, Şekerbank % 1,19 6 aydan 24 aya kadar, % 1,39 36 aydan 60 aya kadar olarak belirlemiştir. Ayrıca Vakıfbank 6 aydan 36 aya kadar % 0,99 olarak, Halkbank ise 6 aydan 84 aya kadar % 1,55 olarak oranlarını belirlemiştir.

 

Öğrenciye Destek Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Öğrenciye destek kredisi eğitim desteği için tasarlanmakla birlikte birçok kolaylığı ve eğitim sürecindeki finansal sıkıntılı durumu ortadan kaldırmayı hedefleyen sistemdir. Destek kredisi içinde birçok banka farklı şekillerde kampanyalarla öğrenciyi desteklemektedir.

Bazı durumları inceleyecek olursak Denizbank %0,93 den 3 aydan 36 aya kadar, İşbankası  % 0,95 den 3 aydan 36 aya kadar, Garanti bankası  % 0,95 den 3 aydan 36 aya kadar, Bank pozitif  % 1,09 dan 3 aydan 36 aya kadar, İng bank % 1,14 3 aydan 36 aya kadar, Finansbank  % 1.14 3 aydan 36 aya kadar oranlanmıştır.

Öğrenciye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Hükümet ciddi anlamda öğrenciler için bir devrim yaratıyor. Eğitim hayatlarınca kullandıkları kredilerin faizlerini üstleniyor ve bankalar öğrencilik boyunca öğrencilere faizsiz kredi desteği sağlıyor. Sıfır faizli kredi için çekilen tutarın banka tarafından ödeme zamanında faiz uygulaması olmadan geri ödenmesidir. Örneğin,  Halkbankası, talep edilen kredi için 1-6, 7-12, 13-18 ve 19-24 ay ödeme vadesi sunar. Bu vadelerde sadece belli komisyon ücreti keser.

Böylelikle aylık faizi sıfıra indirip taksitleri düşürme imkânı sunar. Denizbank ise sadece ihtiyaç doğrultusunda 5 bin TL ye 12 ay sıfır faizli ödeme planı sunmaktadır. Garanti bankası ise bedavalı kredi sloganı ile bin TL için sıfır faiz oranı ile 5 ay vade, 2 bin TL için sıfır faiz oranı ile 5 ay ödeme planı sunmaktadır. Ziraat bankası özel kampanya ile Girne Amerikan Ünv öğrencilerine 12 ay vadeli sıfır faizli kredi desteği sunmakta bunun için ise, beyanname ( gaü öğr. İşl. Muhasebesi onaylı ) ve öğrenci belgesi istenmektedir. Akbank ise sıfır faiz kredi için 3 bin TL meblağ için 12 ay vade 250 TL den başlayan taksitler yalnızca 300 TL ihtiyaç kredisi olarak belirlenmiştir.

Kredi birçok insanın birçok alanda ihtiyaç duyduğu finansmanını sağlamak aciliyetini karşılamak ya da ihtiyaçlarında destek olmak için kullandığı ve bu konuda en sistemli sağlıklı takip ederek kullanabileceği durum bankalar üzerinden yaptığıdır. Öğrencilikte ise bu ihtiyaç durumu erteleme yapılamayacak bir durumdur çünkü kurs dershane okul harç barınma zaruri ihtiyacı temsil etmektedir dolayısı ile ebeveynlerin yardımı ile bankaların belli taleplerini öngörerek kredilerden öğrencilerinde faydalanması mümkün hale gelmiştir.

Kredi için yapılması ve dikkat edilmesi gereken önemli bazı şeylerden bahsetmek gerekirse tam olarak ihtiyacınızı sağlıklı şekilde belirlemeniz ve aylık hane geliri üzerine çıkmayacak bütçeyi zorlamayacak ödeme planlarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Zira bazı aksamalar bankalar nezdinde sizi sıkıntılı müşteri portföyüne soktuğu zaman kredi puanı sıkıntısı yaşatmakta gelecekte kredi kullanmak istediğinizde bu durum karşınıza olumsuz olarak çıkmaktadır. Bankanızın öğrenci eğitim destek ihtiyaç kredisi vermesi için gerekli olan belgelerin eksiksiz tamamlanması ve bir ebeveyn aracılığı ile alınması öngörülmüş ve ortak olarak tüm bankalar okul hesap bilgisi faturası ve öğrenim belgesini zorunlu kılmıştır.

Ayrıca ortak bir durumda bankaların öğrenciye ait verilen kredilerde kefil istemiyor iken bazı hallerde kefili de şart koşabileceğinin bilinmesidir. Ayrıca her bankanın kendine ait hesaplama tablosu bulunmakta ve size farklı durumlara göre bilgi vermektedir. Önceleri öğrencilere verilen krediler ciddi anlamda güç ve nadir bankalarca yapılıyor iken günümüzde öğrenciler için planlanan kredilerin yoğunlukta olduğunu ve farklı kolaylıklarla hem velilere hem öğrencilere eğitim için ciddi destek sağladığı görülmektedir.

Sizler için yaptığımız araştırmanın faydalı olacağını umuyor kredi için seçeneklerimizin çokluğu sebebi ile geniş çaplı araştırmalardan sonra kredi talebinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zaten öğrenci olarak eğitim sürecinin finansal zorlukları ile mücadele etmek zor iken birde bu anlamda bütçe sıkıntısı yaratmamak adına dikkatli olmak önem arz etmektedir. Gençler yarınımızın aydınlığı ise en büyük borç ise onların en güzel şekilde eğitimlerini tamamlamalarıdır. Bu bağlamda bankalarda üzerine düşeni yapıyor sadece öğrencilere okumak kalıyor.

 

Nasıl Para Bulurum?

Borçlarınız birikti mi? nakit sıkıntısı mı çek...

Yorum Yap